Zarządzanie instalacjami w przedsiębiorstwie może być naprawdę skomplikowane, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę skalę całego systemu – zazwyczaj obejmuje on naprawdę wiele elementów współgrających ze sobą na konkretnych zasadach. Ważne jest jednak zapewnienie odpowiedniego poziomu wydajności instalacji zasilającej urządzenia elektryczne, by te mogły pracować jak należy. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem okazuje się poprawa jakości instalacji. Jednak czy zawsze jest ona konieczna? Odpowiedzmy na to oraz wiele innych pytań związanych z tym zagadnieniem.

Spis treści

Czym jest poprawa jakości instalacji?

Odpowiednio zamontowana instalacja na samym początku działa bez najmniejszych zarzutów – jest wydajna, skuteczna i generuje maksymalne osiągi. Z czasem może okazać się jednak, że system zaczyna wykazywać się mniejszą sprawnością, a stąd już krótka droga do nieprawidłowości, spowolnienia procesów produkcyjnych bądź przetwórczych czy nawet do całkowitego zastoju przedsiębiorstwa. A tego należy za wszelką cenę uniknąć! Na pomoc przychodzi poprawa jakości instalacji. Ale czym właściwie jest ten proces? Niczym innym jak szeregiem zabiegów wpływających na lepsze, bardziej efektywne, a przy tym oszczędne generowanie energii przez instalację. Składa się na niego kilka czynników – jednym z nich jest kompensacja mocy biernej. Ten rodzaj mocy pulsuje między źródłem generującym energię a jej odbiornikiem. Uzyskiwany nadmiar energii nie zawsze jednak okazuje się korzystny dla funkcjonowania systemu, stąd zalecana jest kompensacja. Przyczynia się ona także do obniżenia kosztów ponoszonych za produkcję prądu.

Poprawa jakości instalacji – co może obejmować?

Aby można było mówić o poprawie jakości urządzeń w pracy przedsiębiorstwa, należy przyjrzeć się szeregom czynników odpowiadających za ich funkcjonowanie. Może ona obejmować m.in. analizę mocy harmonicznych i prowadzić tym samym do wyeliminowania zakłóceń mających wpływ na działanie poszczególnych urządzeń. Niestety, ale czasami nawet jedna przetwornica, pracująca na nieco zmienionych zasadach, może doprowadzić do zaburzenia całego systemu. Jeśli chcemy poprawić tę pracę, warto przeprowadzić odpowiednią analizę – my zawsze zalecamy tę czynność w celu kontroli wydajności poszczególnych jednostek.

Na poprawę jakości instalacji mogą składać się także różnego rodzaju pomiary systemów uwzględnionych w przedsiębiorstwie. Tego typu badanie w przypadku instalacji dotyczy m.in. występowania prądów łożyskowych, które prowadzą do nieprawidłowego działania całego systemu. Wyeliminowanie tego zjawiska zapewni bezpieczną pracę, a tym samym przełoży się na wydajniejsze funkcjonowanie instalacji.

Gdzie i kiedy konieczna będzie optymalizacja instalacji?

Z poprawy jakości instalacji generującej energię elektryczną mogą skorzystać różnego rodzaju przedsiębiorstwa, działające m.in. w branży budowlanej, przetwórczej, a nawet farmaceutycznej czy chemicznej. To właśnie w placówkach o takim charakterze najczęściej znajdują się zaawansowane systemy urządzeń zaprogramowane do wykonywania powtarzalnych schematów. W ich przypadku wydajne zasilanie to całkowita podstawa. Jeśli przedsiębiorstwo działa na szeroką skalę, to poprawa jakości użytkowanej instalacji zawsze będzie słusznym wyborem – pozwoli bowiem jeszcze bardziej usprawnić cały proces produkcyjny.

optymalizacja kosztów

Oszczędzanie energii w przedsiębiorstwie

Okazuje się, że poprawa jakości funkcjonowania instalacji w przedsiębiorstwie ma wpływ nie tylko na sprawność samego systemu, ale także na znaczące oszczędności – a tych powinno się szukać na każdym szczeblu. Optymalizacja wydajności przekłada się bowiem na większą wydajność układu napędowego. Aby określić, w jaki sposób można przyczynić się do obniżenia kosztów związanych z energią elektryczną, dobrze będzie przeprowadzić audyt w zakresie pracujących urządzeń. Uzyskane informacje pozwolą oszacować, gdzie „uciekają” zasoby, które mogłyby być zoptymalizowane w celu poprawy wydajności instalacji.

Poprawa jakości instalacji zdecydowanie pozwoli na zmniejszenie kosztów w firmie – podjęcie się tego wyzwania może być jednak kłopotliwe, o czym sami, z doświadczenia, dobrze wiemy. W Neisa działania mające na celu zwiększenie wydajności mamy opanowane do perfekcji, zatem jeśli to właśnie w Twoim przedsiębiorstwie występują problemy związane z niedostatecznie wydajną instalacją, śmiało możesz się z nami skontaktować. Zarówno automatyka przemysłowa, konserwacja prewencyjna, jak i serwis falowników nie stanowią dla nas żadnego problemu.

Odpowiednie podejście do funkcjonowania przedsiębiorstwa to klucz do sukcesu nie tylko finansowego, ale także ekologicznego. A o tym powinien pamiętać każdy! Dbając o efektywną pracę urządzeń produkcyjnych czy też przemysłowych, będzie można skutecznie realizować szereg nawet najbardziej skomplikowanych procesów, generując tym samym znacznie większe zyski. Ważne jest jednak odpowiednie zadbanie o instalację, dokonywanie regularnych przeglądów oraz przeprowadzanie audytu określającego faktyczną moc jej działania.