Optymalizacja systemu za pomocą przetwornic częstotliwości kojarzy się przede wszystkim z próbą zmaksymalizowania efektywności energetycznej. Gdy jednak przyjrzeć się bliżej, zauważymy, że przekłada się na funkcjonowanie firmy też w wielu innych aspektach. Śmiało możemy postrzegać przetwornice częstotliwości jako innowacje pozwalające przedsiębiorstwom lepiej adaptować się do współczesnych wyzwań rynkowych.

Zakłady przemysłowe na całym świecie mierzą się z wyzwaniem rosnących cen energii. Starają się dostosować do nowych wymogów dotyczących realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Poprzez lepsze wykorzystanie zasobów oraz wdrażanie i stosowanie nowoczesnych technologii i procesów produkcyjnych, próbują minimalizować negatywny wpływ na środowisko i spowalniać skutki ocieplenia klimatu. Optymalizacja systemów pozwala przedsiębiorstwom maksymalizować efektywność energetyczną, która przekłada się na mniejszą emisję gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery, na przykład przy spalaniu paliw kopalnych.

Na tym jednak nie kończy się lista korzyści wynikających z inwestycji w optymalizację infrastruktury za pomocą przetwornic częstotliwości.  

Większa żywotność i zaufanie

W sektorze przemysłowym niezawodność maszyn i urządzeń ma kluczowe znaczenie. Mniejsza liczba przestojów wpływa na ograniczanie kosztów i pomaga budować zaufanie wśród partnerów. Zachowanie ciągłości produkcji buduje pewność biznesową, która stanowi fundament relacji pomiędzy przedsiębiorstwami. Zwłaszcza współcześnie, kiedy wyzwania wynikające z niedostępności lub wysokiej ceny surowców, jak również te dotyczące działania łańcucha dostaw, są nadal aktualne.

Optymalizacja systemów za pomocą przetwornic częstotliwości prowadzi do redukcji liczby rozruchów, co przekłada się na zmniejszenie mechanicznego zużycia infrastruktury. W ten sposób organizacja zyskuje dodatkowe oszczędności energetyczne, jak również wydłuża żywotność urządzeń, które nie są narażone tak często na nadmierny wysiłek. A to z kolei wpływa na zmniejszenie liczby nagłych awarii i akcji serwisowych.

Zachowanie ciągłości procesów produkcyjnych jest zasadne w kontekście jakości produktu i bezpieczeństwa pracy zatrudnionego personelu. Przetwornice częstotliwości umożliwiają precyzyjną kontrolę działania maszyn, co odgrywa istotną rolę w procesach produkcyjnych, gdzie nawet niewielkie odchylenia mogą wpłynąć na parametry produktu końcowego. Minimalizowanie ryzyka awarii przekłada się też na większe bezpieczeństwo specjalistów zajmujących się obsługą urządzeń w zakładzie.

Dbając o niezawodność

Dlaczego warto baczniej przyjrzeć się funkcjonującej w obiekcie infrastrukturze? Napędy o zmiennej prędkości generują szereg niepożądanych efektów wtórnych – oddziałują na izolację uzwojeń silnika, zwiększają prądy łożyskowe i wywołują zakłócenia elektromagnetyczne. W ten sposób mogą negatywnie wpływać na działanie silników, a co za tym idzie, ich żywotność.

Optymalizacja pozwala minimalizować te skutki. Instalacja filtrów dU/dt, sinusoidalnego i składowej zerowej ogranicza wzrosty napięcia impulsowego, redukuje zniekształcenia harmoniczne w sieci oraz prądy składowych zerowych. W ten sposób przekłada się na większą wydajność silników i mniejsze straty energetyczne, jak również poprawia ogólną jakość pracy systemu napędowego. A to oznacza lepsze funkcjonowanie poszczególnych elementów infrastruktury i całego układu.

Dla nowoczesnego przedsiębiorstwa tego rodzaju inwestycje i decyzje to krok w kierunku innowacyjności. Tak buduje swoją konkurencyjność na rynku. Optymalizacja systemów za pomocą dostępnych rozwiązań technologicznych staje się nieodzownym elementem strategii firm dążących do osiągnięcia doskonałości w procesach produkcyjnych.

Myślisz o optymalizacji systemu w swoim zakładzie? Skorzystaj z eksperckiego wsparcia partnera o wieloletnim doświadczeniu. Poznaj zakres naszych usług.