Systemy HVAC są nieodłącznym elementem nowoczesnych budynków. Zapewniają komfort osobom przebywającym w środku i pozwalają na efektywne wykorzystanie energii. Kluczowym elementem ich funkcjonowania, w kontekście osiągania jak najwyższej wydajności, są przetwornice częstotliwości.
Systemy HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning) znajdują zastosowanie w różnego rodzaju budynkach. Odgrywają istotną rolę w utrzymaniu komfortowych warunków cieplnych i zapewnianiu dobrej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Znajdziemy je w dużych obiektach handlowych, fabrykach, magazynach, szpitalach czy na lotniskach, gdzie utrzymują odpowiednią temperaturę i wilgotność. Ich zastosowanie z jednej strony poprawia komfort klientów i pracowników, a z drugiej udoskonala procesy produkcji i magazynowania – niekiedy jest dla nich nawet warunkiem koniecznym.
Zintegrowane systemy są wszechstronne i perfekcyjnie wpisują się w potrzeby współczesnego świata, w którym efektywność energetyczna i doświadczenia użytkowników, konsumentów czy pracowników są tak ważne. A z pomocą przetwornic częstotliwości możemy dodatkowo optymalizować ich wydajność.
Elastyczność przedsiębiorstwa
Efektywność energetyczna jest bezpośrednio powiązana z elastycznością organizacji. Większość firm i obiektów na świecie funkcjonuje z różną intensywnością przez całą dobę. Instalacje HVAC muszą być na to przygotowane. Zwiększać wydajność, kiedy pojawia się taka potrzeba i ograniczać zakres działania w konkretnych okolicznościach. Tu właśnie pojawiają się przetwornice częstotliwości, umożliwiając precyzyjną regulację prędkości obrotowej silników elektrycznych. Sterowanie prędkością jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów redukcji kosztów – wystarczy zmniejszyć średnią prędkość obrotową wentylatora o 20%, by nawet o połowę spadło zużycie energii.
Wykorzystując możliwości nowoczesnych urządzeń, organizacje mogą więc łatwo dopasowywać się do sytuacji i optymalizować działanie instalacji. Zmniejszenie obciążeń systemu HVAC nocą, w czasie przerw lub kiedy w obiekcie nie przebywają pracownicy bądź klienci, jest ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem. Stosowanie przetwornic częstotliwości, popularnie nazywanych falownikami, wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju. Urządzenia zwiększają również żywotność systemów. Urządzenia minimalizują wartość prądu w momencie rozruchu, co przekłada się na mniejsze zużycie pomp czy wentylatorów.
Zmiany odczuwane przez klienta i pracownika
Przetwornice częstotliwości w systemach HVAC są korzystne nie tylko w zakresie osiągnięcia większej efektywności energetycznej. Udoskonalone systemy poprawiają również komfort pracowników i klientów. Precyzyjna kontrola prędkości wentylatorów pozwala dokładnie określać warunki panujące w danym obiekcie lub pomieszczeniu. W ten sposób przedsiębiorstwo może utrzymywać optymalną temperaturę i wilgotność czy zapewniać dopływ świeżego powietrza. Zmniejszenie prędkości wentylatorów oznacza także cichszą pracę systemu. Zapewnia to komfort osobom, które przez długi czas przebywają w danym pomieszczeniu: pracownikom fabryk, biur czy centrów handlowych.
Z myślą o przyszłości
Efektywność energetyczna firm przybliża nas do realizacji celów dotyczących dekarbonizacji i pozwala działać z myślą o przyszłości planety. Stosowanie przetwornic częstotliwości w systemach HVAC jest krokiem do funkcjonowania firmy w bardziej ekologiczny sposób. Jako bonus, przyczynia się to do oszczędzania kosztów oraz kreowania pozycji odpowiedzialnej organizacji, poprzez poprawę doświadczeń klientów. Zrównoważony rozwój i sięganie po najlepsze możliwe technologie, jest kluczem do budowania konkurencyjności firmy w XXI wieku. Szukasz profesjonalnego wsparcia w zakresie doboru, montażu, uruchomienia i serwisu przetwornic częstotliwości? Neisa to sprawdzony partner zakładów przemysłowych w Polsce i Europie o wieloletnim doświadczeniu. Poznaj nasze usługi oraz rozwiązania dla poszczególnych branż. Systemy HVAC są jednym z elementów naszej propozycji wykorzystania przetwornic częstotliwości w branży budowlanej.