Przetwornice częstotliwości to zaawansowane urządzenia, które nie tylko kontrolują prędkość maszyn, ale także rewolucjonizują wiele dziedzin przemysłu. Wraz z rozwojem technologii ich rola staje się coraz istotniejsza, zatem też częściej można je spotkać przy różnych maszynach. Oprócz tego obecne są również w pojazdach, klimatyzacji czy też panelach fotowoltaicznych. Falowniki cechuje niezwykła wydajność i trwałość, aczkolwiek wciąż mogą ulec awariom lub uszkodzeniom. Często ich naprawa będzie bardziej opłacalna niż wymiana. Dzisiaj opowiemy o serwisie przetwornic: na czym on polega, kiedy jest potrzebny oraz dlaczego należy wstrzymać się z kupnem nowego falownika w momencie awarii starego. Serdecznie polecamy lekturę naszego tekstu.
Spis treści
Żywotność przetwornicy częstotliwości
Według różnych źródeł i producentów przetwornica częstotliwości powinna działać około od 10 do 15 lat. Jednakże należy pamiętać, że jest to jedynie szacunkowa wartość, a faktyczna żywotność będzie zmienna w zależności od wielu czynników.
Jakość wykonania falownika ma największy wpływ na jego trwałość. Urządzenia wyprodukowane z odpowiednich materiałów oraz wyposażone we właściwe systemy chłodzenia, filtry czy zabezpieczenia prądowe zdecydowanie dłużej pozostaną w dobrej kondycji. Następnym aspektem są warunki pracy przetwornicy. Okoliczności takie jak wysoka temperatura czy wilgotność albo duża ilość pyłów mogą sprawić, że aparat szybciej ulegnie zużyciu, a co za tym idzie – będzie wymagał częstszych napraw lub wymiany.
Powody awarii falownika
Oprócz podanych powyżej czynników awaria przetwornicy często jest następstwem nieprawidłowego montażu. Tak jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych, tak również tutaj nawet najmniejszy błąd może zaważyć na sprawności falownika. Analogicznie defekty powstałe podczas produkcji są równie szkodliwe dla pracy systemu. Serwis przetwornic zaleca się, gdy powstaną jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne, wskutek przyczyn zewnętrznych (np. uderzeń czy wibracji).
Kiedy należy oddać przetwornicę na przegląd?
Jakie są znaki, że falownik należy oddać do serwisu? Do najczęstszych należą:
- przeciążenia modułów: objawiają się nagłym wyłączeniem urządzenia, spadkiem wydajności lub nieprawidłowościami w pracy;
- spalanie bezpieczników: częste bądź nagminne spięcia skutkują wyskoczeniem, a czasem nawet spaleniem korków;
- niepokojące dźwięki (buczenie, piski itd.): ich pojawienie się zazwyczaj oznacza wewnętrzne uszkodzenie.
W każdej z tych sytuacji przegląd przetwornicy jest nieodzowny. Istnieje jednak szansa, że to inne elementy albo urządzenia podłączone do silnika działają nieprawidłowo. Co wtedy?
Naprawa falownika czy wymiana?
W przypadku większości awarii naprawa przetwornic napięcia będzie o wiele korzystniejsza niż zakup nowego urządzenia. Koszty serwisu są bowiem znacznie niższe – zazwyczaj wynoszą tylko niewielki odsetek wartości falownika. Ponadto zreperowanie usterek zajmuje najczęściej tylko kilka dni. Jednakże jeśli uszkodzenie jest poważne, regeneracja przetwornicy może okazać się niemożliwa. Wówczas jedynym rozwiązaniem będzie kupno nowego falownika.
Bez względu na stopień zniszczenia lub zużycia urządzenia warto skorzystać z porad przedstawicieli profesjonalnego serwisu. Fachowcy dokonają diagnozy, która dokładnie wskaże, gdzie leży problem i w jaki sposób można go rozwiązać.
Konserwacja przetwornicy częstotliwości
Konserwacja przetwornicy napięcia jest kluczowa dla utrzymania jej sprawności i przedłużenia żywotności. Aby uniknąć konieczności naprawy falownika, należy regularnie czyścić urządzenie z pyłu lub kurzu, co pomaga uniknąć nagromadzenia zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do przegrzewania się komponentów. Ponadto okresowe sprawdzanie temperatury oraz napięcia zapobiegnie awariom całego systemu.
Co jakiś czas, raz na kilka miesięcy lub na rok, trzeba skontrolować płytę główną, jak również dokręcenie śrub – pozwoli to wyeliminować potencjalne luzy. Choć niektóre czynności konserwacyjne można wykonać samodzielnie, zawsze bardziej opłaca się skorzystać z usług profesjonalnego serwisu przetwornic. Nie tylko przeprowadzi on kompleksowy audyt falownika, ale także poświadczy jego pełną sprawność.
Przetwornice częstotliwości to urządzenia o długotrwałym działaniu, które w założeniu producentów mają służyć ponad 10 lat. Niestety czasem awarii i uszkodzeń nie da się uniknąć. Bez względu na rodzaj problemu najlepszym rozwiązaniem będzie przegląd przetwornicy. Jej regeneracja bądź wymiana pozwoli szybko przywrócić powiązane z nią maszyny do maksymalnej wydajności.
Jeśli chcesz oddać swój falownik do serwisu, skorzystaj z naszych usług! A gdy okaże się, że trzeba go wymienić, odwiedź sklep neisa.pl.