Jak przetwornice częstotliwości mogą wpływać na oszczędności firmy?

Przedsiębiorstwa nieustannie szukają efektywnych sposobów na zwiększenie wydajności oraz redukcję kosztów. Niezależnie od sektora, w jakim funkcjonują, starają się korzystać z rozwiązań, które mogą przynieść znaczące oszczędności, pozwalające na ograniczenie negatywnego wpływu rosnących cen energii. Do takich bez wątpienia zaliczają się przetwornice częstotliwości, które umożliwiają kontrolę prędkości oraz momentu obrotowego silników elektrycznych. To dzięki nim oszczędzanie energii w zakładzie produkcyjnym jest łatwiejsze do zrealizowania, a także do kontrolowania. Liczba ich praktycznych zastosowań jest szeroka i wszystkie one korzystnie wpływają na obniżenie kosztów produkcji w firmie.

Spis treści

Zmniejszenie kosztów przy pomocy przemienników częstotliwości

Sprawnie funkcjonująca infrastruktura jest atutem każdej firmy i elementem wzmacniającym jej konkurencyjność na rynku. Stanowi fundament, na którym dany zakład buduje zaufanie wśród swoich partnerów. Przetwornice częstotliwości pozwalają w wieloaspektowy sposób usprawniać działanie maszyn i urządzeń w zakładzie pod kątem ich efektywności energetycznej. Wszystko dzięki możliwości precyzyjnemu sterowaniu pracą instalacji. W ten sposób można łatwo zmniejszyć koszty w firmie. Warto więc być świadomym, że można skutecznie oszczędzać energię w zakładzie produkcyjnym. W jaki sposób? Trzy warte uwagi zastosowania przedstawiamy poniżej.

Optymalizacja pracy silników

Obniżanie kosztów w firmie to często złożone zadanie, opierające się na znalezieniu wszelkich nadmiernych wydatków energii. Natomiast nawet niewielkie zakłady przemysłowe bazują na instalacjach wyposażonych w liczne silniki, będące napędami różnorodnych procesów. Tradycyjne jednostki, pracując ze stałą prędkością, często zużywają znacznie więcej energii, niż rzeczywiście potrzebują, czyli stosunek obciążenia do pobranej energii jest nieadekwatny. Dzięki przetwornicom częstotliwości ich aktywność może być dostosowywana do konkretnych czynności, co przekłada się nie tylko na niższe rachunki za prąd, ale też ogranicza koszty eksploatacji oraz napraw. Co więcej, takie działanie wpływa na zmniejszenie emisji CO₂. W sytuacji, kiedy silniki elektryczne odpowiadają za około 40% światowego zużycia energii elektrycznej, jak podaje Danfoss, łatwo dostrzec potencjał zmian, które mogą przynieść nowoczesne przetwornice zainstalowane w zakładach.

Alternatywne sposoby na obniżenie kosztów produkcji

Jeśli regulacja prędkości nie jest możliwa, przedsiębiorstwo może zawsze skorzystać z urządzeń do płynnego rozruchu – softstartów wyposażonych w bypassy, które pozwalają zminimalizować straty podczas pracy silnika. Takie rozwiązanie przeciwdziała skokom prądowym i wzmożonemu zużyciu energii, które występują przy tradycyjnym rozruchu silnika elektrycznego. Płynne i kontrolowane przyspieszenie przekłada się jednocześnie na większą żywotność napędu. W ten sposób można skutecznie obniżyć koszty produkcji poprzez oszczędzanie energii podczas uruchamiania maszyn. Zdecydowanie się na instalację takich elementów jest dodatkowym działaniem wspierającym wydajność w zakładzie produkcyjnym.

Efektywne wykorzystanie pomp i wentylatorów

Przetwornice częstotliwości mogą również korzystnie wpływać na obniżenie kosztów w firmie, która posiada liczne systemy pomp bądź wentylatorów. Dynamiczna kontrola prędkości działania tych urządzeń pozwala dostosować ich pracę do aktualnego obciążenia, co z kolei prowadzi do znacznych oszczędności energii. Jak podają eksperci Danfoss, wystarczy zmniejszenie średniej prędkości silnika wentylatora o 20%, by w efekcie zaoszczędzić do 50% energii. Jeśli średnia prędkość zostanie zmniejszona o połowę, można zanotować obniżenie kosztów energii wykorzystywanej w firmie, które sięgać mogą nawet 80% pierwotnego wyniku.

Duża część wentylatorów i pomp funkcjonuje na stałej prędkości, która nie uwzględnia rzeczywistego zapotrzebowania na powietrze bądź ciecz. Przetwornica częstotliwości zaś pozwala na płynną regulację prędkości obrotowej. Jeśli więc zapotrzebowanie jest mniejsze, redukuje ją, co skutkuje spadkiem poboru energii w porównaniu do pracy z pełną mocą. Takie rozwiązanie stanowi złoty środek – zapewnia optymalny przepływ bez marnotrawstwa energii.

Redukcja przestojów i awarii

Nawet najlepiej zoptymalizowana infrastruktura przedsiębiorstwa nie jest wolna od ryzyka nieplanowanego przestoju czy niespodziewanej awarii. Każde wstrzymanie produkcji jest kosztowne dla zakładu, który nie tylko traci przychody, ale też musi ponieść koszty prac serwisowych czy części zamiennych. Przetwornice częstotliwości, w ramach swojej pracy, dostarczają specjalistom zarządzającym maszynami i urządzeniami w organizacji informacji, które umożliwiają im ocenę stanu faktycznego oraz zapobieganie potencjalnym sytuacjom kryzysowym. Zdolność dokładnej kontroli parametrów pracy silników pozwala unikać nagłych przeciążeń lub niepożądanych skoków prędkości, które mogłyby prowadzić do awarii, a także skracać żywotność mechanizmów.

Odpowiednio sparametryzowane i dobrane przetwornice częstotliwości stanowią cenne wsparcie dla firm szukających jak najwyższej niezawodności maszyn oraz celujących w prowadzenie działalności 24 godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu.

Sposób na efektywność energetyczną

Zasada 10-30-60 wskazuje na kluczowe aspekty, które powinna wziąć pod uwagę firma szukająca efektywności energetycznej. Zgodnie z jej brzmieniem – odpowiednie, energooszczędne komponenty mogą przyczynić się w 10 procentach do potencjalnych oszczędności. Trzykrotnie większe znaczenie ma zastosowanie przetwornic częstotliwości, które regulują prędkość działania silników elektrycznych, a aż 60 procent wynika z precyzyjnej optymalizacji całego systemu.

Niezależnie od tego, o jakiej skali rozpoczętych działań mówimy, warto podjąć kroki w celu zwiększania wydajności zakładu pod kątem zużycia zasobów. Inwestycja w przetwornice częstotliwości może być pierwszym lub kolejnym z nich.