Wybór odpowiednich przetwornic, które zagwarantują płynną i bezawaryjną pracę całego zakładu, jest jednym z najważniejszych etapów planowania aplikacji. Obecnie, większość specjalistów wybiera niskonapięciowe przetwornice częstotliwości, ponieważ są powszechnie stosowane i łatwe w obsłudze. Często też sięganie po nie wynika z przyzwyczajenia. Jednak jest alternatywa: średnionapięciowe napędy, które świetnie się sprawdzają w przemyśle.

Przetwornice częstotliwości średniego napięcia możemy najczęściej  spotkać w przemyśle chemicznym, metalurgicznym, papierniczym, wodno-ściekowym, górnictwie. W tych branżach napędy sterują pracą pomp wodnych, wentylatorów, kompresorów, podnośników i innych maszyn o dużej mocy.

Jeszcze niedawno napędy średnionapięciowe były postrzegane jako kosztowne rozwiązanie, wymagające większej uwagi pracowników serwisu, a także wyższych nakładów związanych z utrzymaniem urządzeń. Obecnie żaden z tych argumentów nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości.

Rozwój technologii i coraz lepsze kompetencje integratorów sprawiły, że średnionapięciowe przetwornice stały się nawet bardziej opłacalne niż niskonapięciowe odpowiedniki. W naszej pracy zwykle napotykamy opór związany z nieznajomością napędów średnionapięciowych. Dlatego dbamy o to, żeby nasi klienci mieli wiedzę potrzebną do obsługi urządzeń i szkolimy działy utrzymania ruchu. W ten sposób nasi bezpośredni współpracownicy w danym zakładzie, są w stanie szybko zdiagnozować podstawowe problemy, a w razie konieczności, sprawnie współdziałać z naszym serwisem.

W niektórych instalacjach napędy niskonapięciowe napotykają pewne ograniczenia, których pokonanie wymaga rozbudowy systemu o dodatkowe elementy wyposażenia. Wybór średnionapięciowych napędów, które będą od razu dobrze zaspokajać potrzeby zakładu produkcyjnego, jest rozwiązaniem bardziej komfortowym od niekończącej się modernizacji już istniejącego systemu, jeśli ten nie do końca spełnia oczekiwania zakładu.

Dodatkową zaletą falowników średnionapięciowych, jest zmniejszenie średnicy przewodów niezbędnych przy instalacji, co powoduje, że wyższe ceny urządzeń finalnie nie przekładają się na wyższe koszty wdrożenia – kwoty w obu w przypadkach są porównywalne. Dlatego, powołując się na nasze doświadczenie, możemy śmiało zaprzeczyć w odpowiedzi na pytanie, czy przetwornice średnionapięciowe są droższe od niskonapięciowych.

Oprócz tego średnionapięciowe napędy pobierają mniejszy prąd z sieci. W przypadku napędów niskonapięciowych pobór prądu jest wyższy dla danej mocy silnika niż w przypadku przemienników średnionapięciowych. A zatem jeśli silnik i przetwornica są umieszczone na dużej od siebie odległości, zastosowanie przemiennika średnionapięciowego może okazać się mniej kosztowne niż przemiennika niskonapięciowego z powodu zmniejszonych strat spowodowanych przepływem mniejszego prądu. Poniżej przedstawiamy porównanie różnych parametrów, dotyczących pracy napędów:

Z doświadczenia wiemy, że system idealnie dopasowany do potrzeb zakładu i branży zapewnia największe oszczędności. Dobór odpowiedniego napędu polega na dopasowaniu jego parametrów do sieci zasilającej oraz parametrów znamionowych istniejących silników. W Neisa oferujemy pełny zakres usług: od projektowania przez dostarczenie napędów po wykonanie instalacji. Dzięki temu, w rezultacie współpracy klient dostaje kompleksowe rozwiązanie, spełniające oczekiwania produkcyjne.

Źródła: