W związku z gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną, przyszłość zakładów przemysłowych nieodłącznie się wiąże z transformacją energetyczną, hybrydyzacją oraz magazynowaniem energii. Podłączenie energii pozyskanej z OZE do sieci publicznej stanowi obecnie jedno z największych wyzwań. Dla możliwości tej integracji opracowaliśmy rozwiązanie do przetwarzania prądu stałego.

Zgodność z normą

Podłączenie magazynu energii do sieci wymaga utrzymania pewnych formalności oraz spełnienia warunków przyłączenia. Istotnym elementem jest odpowiednia certyfikacja urządzeń. Opracowany przez nas system posiada wszystkie niezbędne certyfikaty oraz kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączania jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG 2016/631). Jego parametry techniczne sprawdzą się w warunkach przemysłowych i wysokiego napięcia.

Parametry techniczne

  • napięcie przyłączeniowe od 120VAC do 800VAC
  • moc ciągła elektrolizy, ładowania i rozładowania od 50kW do 500kW
  • temperatura pracy od 0°C do 40°C
  • stopień ochrony IP00, IP21, IP54
  • funkcja bezpiecznego wyłączenia

Proces wytwarzania wodoru

Jednym z przyszłościowych nośników energii, który wspiera przedsiębiorstwa w zmniejszeniu emisji jest wodór. To najczystszych nośnik energii oraz atrakcyjna opcja dla zakładów dążących do ograniczenia swojego wpływu na środowisko.

Wytwarzanie wodoru odbywa się podczas elektrolizy, czyli rozkładu wody pod wpływem energii elektrycznej na podstawowe składniki: wodór i tlen. Pozyskany surowiec jest magazynowany lub przekształcany na energię elektryczną za pomocą ogniw wodorowych. 

Zapewnienie odpowiedniego napięcia jest kluczowe dla przekazania uzyskanej energii z magazynu do sieci publicznej. Prąd, pozyskany w procesie elektrolizy jest prądem stałym (DC) , dla podłączenia do sieci publiczne potrzebne jest jego przekształcenie na prąd zmienny (AC). Opracowany przez nas system z falownikiem działa dwustronnie: z jednej, wprowadza pozyskaną energię do sieci, a z drugiej, przekazuje energię DC do baterii

Podsumowanie

Wzbogacenie systemu elektroenergetycznego o dodatkowe źródła energii jest niezbędne dla oszczędzania zasobów zarówno środowiskowych jak i finansowych. Przyszłość rynku energii hybrydowej będzie polegać na przemysłowych magazynach energii. Dlatego warto już dziś przejrzeć się rozwiązaniom z zakresu hybrydyzacji systemów elektroenergetycznych.